O autorze
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, od lat związana z organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz kontroli obywatelskiej oraz jawności w życiu publicznym. W wolnych chwilach tworzy artykuły na Wikipedii.
Na blogu w naTemat pisze o bieżących wydarzeniach i sytuacji politycznej w krajach byłej Jugosławii.

Państwo Islamskie grozi straceniem porwanego Chorwata

W środę w sieci pojawił się film, na którym bojownicy Państwa Islamskiego (IS) grożą zabiciem porwanego Chorwata, Tomislava Salopka. Na filmie widać klęczącego mężczyznę w żółtym kombinezonie, za nim zaś zamaskowaną postać w mundurze kamuflującym, trzymającą nóż w lewej ręce.

Całość jest nakręcona w tej samej, propagandowej koncepcji jak pozostałe filmy IS, na których pojawiają się przetrzymywani zakładnicy.

Salopek jest pracownikiem francuskiej firmy Compagnie Generale de Geophysique, której jedna z siedzib znajduje się w Kairze. Na filmie zatytułowanym „Wiadomość do Egipskiego Rządu”, czyta przygotowaną po angielsku wiadomość, na której przedstawia się jako trzydziestoletni mąż, ojciec dwójki dzieci, porwany 22 lipca w drodze do pracy. IS żąda wypuszczenia z egipskich więzień muzułmanek, w zamian za jego życie. Jeśli w ciągu 48 godzin władze Egiptu nie zareagują, jak przeczytał spokojnym głosem Salopek, Wilayat Sinai dokona na nim egzekucji.

Wilayat Sinai (Prowincja Synaj), to ugrupowanie powiązane z IS, działające aktywnie w prowincji Synaj Południowy. Na początku lipca tego roku Wilayat Sinai zaatakowała tam posterunki egipskiego wojska i policji. Jak podał rzecznik armii, generał Mohammed Samir, w trakcie walk zginęło 17 żołnierzy egipskich i ponad stu rebeliantów.


Chorwacka gazeta „Večernji list” dotarła do informacji , że Minister Spraw Zagranicznych Vesna Pusić przebywa obecnie w Egipcie wraz z żoną porwanego, gdzie starają się we współpracy z egipskimi władzami, doprowadzić do uwolnienia Salopka. MSW odmówiło komentarza w tej sprawie.

Źródła: www.vecernji.hr, www.24sata.hr
Trwa ładowanie komentarzy...